Jesteś tutaj: Artykuły w Dzienniku Zachodnim
Abonament RTV

Abonament RTV

Obowiązek opłacania abonamentu RTV stał się od pewnego czasu tematem bardzo kontrowersyjnym. Pojawia się wiele pytań dotyczących samej zasady pobierania abonamentu, podstaw prawnych istnienia abonamentu oraz możliwości uniknięcia opłat.

Alimenty

Alimenty

Alimenty – czym są, kto ma prawo wystąpić o nie, jaką wysokość ustalić.

Alimenty – to temat, który ze względu na powszechność występowania obowiązku alimentacyjnego przewija się w wielu pytaniach czytelników kierowanych do Dziennika Zachodniego.

Alkohol w miejscach publicznych

Alkohol w miejscach publicznych

Spożywanie alkoholu budzi wiele kontrowersji tak w Polsce, jak i we wszystkich krajach świata. W niektórych krajach – np. w Niemczech przepisy dotyczące spożywania alkoholu są dosyć zliberalizowane. Nikomu nie przeszkadzają ludzie pijący piwo w parku, czy też na skwerze lub w autobusie.

Budowa na działce

Budowa na działce

Zagospodarowanie posiadanej działki związane jest z koniecznością zapoznania się z szeregiem przepisów, w szczególności z zakresu prawa budowlanego. Pamiętajmy, że nieznajomość prawa szkodzi. Ta stara, pochodząca jeszcze z czasów rzymskich zasada oznacza, że jeżeli swoim działaniem naruszymy obowiązujące przepisy prawa – nawet te, których nie znamy – poniesiemy konsekwencje tych naruszeń.

Darowizna gotówki na rzecz jednego z małżonków na zakup mieszkania

Darowizna gotówki na rzecz jednego z małżonków na zakup mieszkania

Zasadą jest, że majątek zakupiony przez współmałżonków w trakcie trwania małżeństwa, jeżeli w małżeństwie tym obowiązuje ustrój majątkowej wspólności ustawowej – stanowi majątek wspólny. Od powyższej zasady są jednak odstępstwa. Do takich wyjątków należy m. inn. darowizna uczyniona na rzecz jednego z małżonków.

Darowizna obciążonej nieruchomości

Darowizna obciążonej nieruchomości

Mój partner, ale nie mąż ma mieszkanie z kredytem hipotecznym, czy może mi oddać to mieszkanie jako darowiznę? I jak to wygląda? ”
Zaznaczony w pytaniu problem dotyczy nie tylko nieruchomości, w tym mieszkań, będących przedmiotem darowizny, ale i tych, które możemy otrzymać w spadku lub kupić.

Darowizna odziedziczonego domu

Darowizna odziedziczonego domu

Żona dostała spadek po matce (stary dom), który chce wyremontować teraz z mężem, ale mąż upiera się, by przepisać na niego połowę domu. Ona twierdzi, że takiego spadku nie można przepisać.
Jak można rozwiązać taką sytuacją wiedząc, że mieszkanie mają wspólne i chcą je sprzedać a pieniądze przeznaczyć na remont domu, który należy do żony. Czy jest jakieś salomonowe rozwiązanie?
Czy mogę darować dom, który odziedziczyłem?"

Darowizna odziedziczonej działki

Darowizna odziedziczonej działki

Po śmierci dziadków majątek przeszedł na własność trojga rodzeństwa - moją mamę, jej siostrę i jej brata. Chciałabym aby mama przepisała na mnie, w formie darowizny działkę budowlaną, jakie koszty poniosę? Proszę o odpowiedź.”

Dlaczego trzeba płacić abonament RTV?

Dlaczego trzeba płacić abonament RTV?

Abonament RTV jest regulowany ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. Nr 85, poz. 728 z 2005r. z późn. zm.) Ustawa reguluje charakter prawny abonamentu, określa cel, dla którego realizacji pobiera się opłatę abonamentową, zasady, na jakich określona jest podstawa pobierania abonamentu, określa jej wysokość jak również krąg podmiotów zwolnionych z obowiązku opłat abonamentowych oraz sposób w jaki to zwolnienie można uzyskać.

Dysponowanie majątkiem spadkowym

Dysponowanie majątkiem spadkowym

Z chwilą śmierci spadkodawcy następuje otwarcie spadku. Pojęcie to oznacza, że ogół praw i obowiązków zmarłego - poza tzw. osobistymi, które nie podlegają dziedziczeniu, przechodzi na jego spadkobierców.

Spadkobiercy dziedziczą na podstawie porządku ustawowego, określonego przepisami Kodeksu Cywilnego zawartymi w księdze IV SPADKI, bądź na podstawie testamentu, jeśli takowy został sporządzony przez spadkodawcę.

Długi spadkowe

Długi spadkowe

Nasza czytelniczka samotnie wychowuje dwoje nieletnich dzieci. Ich ojciec opuścił rodzinę wiele lat temu, nigdy nie interesował się dziećmi. Mężczyzna nie pracował, nie było nawet wiadomo, gdzie przebywa. Nie płacił też alimentów na dzieci. Czytelniczka otrzymywała alimenty z funduszu alimentacyjnego.

Dziedziczenie mieszkania kupionego na raty

Dziedziczenie mieszkania kupionego na raty

„Moja Babcia ma w tej chwili 89 lat i wykupuje mieszkanie na raty. 10 rat płatne raz w roku czyli przez 10 lat będzie płaciła po 1000zl. 
Moje pytanie brzmi następująco - czy jeśli Babcia chce przepisać mieszkanie dla swojego wnuka a mojego brata, w którym momencie może sporządzić testament, czy po wpłacie pierwszej raty?

Następna strona